Lidé byli stvořeni tak, že se jim líbí a hledají protipól s co nejodlišnějšími geny. Jenže ke spokojenosti ve vztahu (nejen k jednorázovému sexu) potřebujete někoho kompatibilního. Co to je? Je to směsice požadavků, abyste v něčem si byli blízcí, podobní a v jiných vlastnostech opační, ale ne moc.

Compatibility Matching je vybírání, párování lidí

Lidí se stejným způsobem uvažování a poznávání světa. Velké světové seznamky používaji metody MBTI, BIG FIVE a FIRO-B.

Proč existuje tolik psychologických testů?

Zkuste si zadat do vyhledávače sousloví: “The most accurate MBTI test”. Co zjistíte? Zjistíte, že typologie MBTI je krásná věc, která umožňuje např. nacházet spolupracovníky se kterými se budete vzájemně doplňovat, aby vás práce více bavila. Nebo vám může ukázat ve kterém povolání nejvíce vyniknete a uchránit vás před zaměstnáními, která by vás ubíjela a kde byste si moc nevydělali.

Jenže testy, tak jak jsou na různých stránkách vyhazují nepřesné údaje. A tak můžete u různých světoznámých osobností na třech různých stránkách najít jejich tři různé typy osobnosti. když si k tomu připočteme, že při párování dvou osobností se chyby nesčítají, ale násobí, pak není divu, že po vyplnění nudných otázek zjišťujete, že přesnost výsledků je horší, než když byste si hodili kostkou.

Které typologie osobnosti se nejčastěji používají pro compatibility matching?

Ve světě existuje několik teorií, jak spojovat k sobě vhodné lidi. Nejčastěji se používá MBTI. MBTI rozděluje lidi do 16 skupinek podle čtyř vlastností. Metoda funguje, jenom když vám odborný psycholog stanoví při osobním pohovoru váš typ. U online dotazníků, jak už jsem řekl vyhazuje značné chyby. U psychologa, který vás vidí, dojde k tomu, že on tu chybu na první pohled pozná a opraví.

Na internetu jsou snahy vytvořit metodu, která by chyby MBTI odstraňovala. Odborníci, kteří nepochopili MBTI vytvořili metodu Big five, která ke 4 vlastnostem MBTI přidává ještě pátou. Toto není řešení.

kompatibilní.typ.osobnosti.orezNakonec je tu ještě přes 100 let staré rozdělení vymyšlené Karlem Jungem, ke kterému tíhne mnoho psychologů právě proto, že je velmi jednoduché. Psychologové milují zjednodušování až k samé podstatě. Avšak v tomto případě se to mine účinkem. Nejjednodušší je typologie MBTI a ta už víc zjednodušit nejde.

Pan Jung “vymyslel” svůj kříž se 4  vlastnostmi tak, že přejmenoval dosud známé věci, dal jim své nové názvy, a tak se stal slavným. Vy byste podle jeho teorie mohli vybírat lidi ze svého kvadrantu, kdyby ovšem nebyl problém zařadit sebe i jiné do jednoho z kvadrantů.

Jedna věc je stanovení typu, druhá věc nalezení kompatibilních párů

Když se podíváte na internetu na všechny testy např. MBTI, každý tvrdí, že je jiný a lepší, a přitom se podobají, jako vejce vejci. Zařazení k typu osobnosti je však jen půlka úkolu. Seznamky také používají různé metody spárování. Buď na principu podobnosti nebo, podle nějaké naivní představy.

Zkoušel jsem více seznamek, kde jsem si vytvořil 2 nekompatibilní profily, přičemž seznamky mi u obou profilů vzájemně nabídly ten druhý jako vhodný. Vymyšlení vzorce k párování je věda. Jak můžete vidět na obrázku, kompatibilní nejsou typy, které spolu sousedí, ale na přeskáčku. Jsem úplně nadšený, že konečně můžete využívat plody mého 15 letého výzkumu na 2000 respondentech.

V čem je náš test jiný?

U některých seznamek jsou zveřejněny odpovědi z dotazníku a vyhodnocování nechává seznamka na uživatelích. To také není dobré, protože se tím odhalujete více než je vhodné a výsledky z dotazníku mohou používat různí podnikoví právníci, nebo z human resources, atd.

Náš test MBTI si můžete zkusit zde. Výsledky uvidíte jen vy. Vyhodnocení a poučení dostáváte zdarma. Nikdo neví, ani nezjistí jací jste. Jen ve vztahu k nějaké konkrétní osobě, která také vyplnila dotazník. Problémy ostatních testů jsem vyřešil tak, že jsem zvýšil přesnost přes 90%. Takže skutečně když přijdete do klubu s vhodnými lidmi, bude se na vás usmívat 4 krát více nápadnic/íků než v běžném zábavním klubu.

Prohlédnout si MBTI dotazník

Proč mnohdy nemáte šanci natrefit na kompatibilní lidi?

28.3.2015 – 16.8.2015