MBTI

Typologii MBTI Mayers-Briggs Type Indicator vytvořily sestry Briggsovy, aby za války umožnily ženám nejvhodnější pracovní zapojení. Upravili známou Jungovu typologii Sangvinik / flegmatik / cholerik / melancholik, podle které není možno lidi zařazovat, tak že přidali 2 škály navíc a sice škálu intuice/smyslové vnímání která ukazuje způsob zachycování a škálu rozhodování rozhodný / nerozhodný.

Tak vniklo 16 typů, kam se vejdou úplně všichni. Nebojte, neznamená to, že bychom všichni v jedné škatulce byli úplně stejní. Ne, u každého typu je mnoho variant. Škály jsou protilehlé. Člověk se nachází někde mezi krajními hodnotami. Protože nikdo nemůže být zároveň extrovert a introvert, zároveň rozhodný i nerozhodný, je někde mezi (to platí i pro 2 další škály). Proto je tolik individuálních osobností, kolik je lidí.

K čemu je typologie osobnosti?

Když víte typ člověka a máte znalosti nebo nástroj, který vám to řekne, dozvíte se o člověku
1) jeho touhy, cíle, co ho baví, co ho přitahuje
2) V jaké práci vyniká a v jakém povolání získá nejvyšší příjem
3) Jak se budou měnit jeho zájmy a preference v průběhu života
4) Jaký bude v manželství, v posteli, při výchově dětí, zkrátka v kterékoliv činnosti

Co mají všechny varianty lidí společné?

Jak už jsme si řekli, i v rámci jednoho typu se moho vyskytovat lidé velice různí. Co mají společné, kompatibilita k ostatním lidem. Dám příklad: Když je někdo na rozmezí mezi dobrodružnou a opatrnou povahou, ale převažuje ta dobrodružná, pa bude vždy obdivovat více ty dobrodružnější typy a podceňovat ty opatrnější. Když budou vedle sebe 2 osoby, jedna málo dobrodružné a druhá hodně dobrodružné povahy, budou se jim líbit kompatibilní protějšky stejných typů.

Budou se jim líbit stejné protějšky

Když se jen nezávazně bavíte např. v hospodě, tak se vám klidně mohou líbit i typy pro život nevhodné. Ale problém nastane, jakmile máte s člověkem něco společně dělat, ať už jde o nějakou práci nebo se prostě jen domluvit, že spolu někam půjdete. Můžeme říci, že asi polovina lidí by vás iritovala dráždila nebo vám byli nesympatičtí. Z poloviny dokážeme vybrat další polovinu, která je pro vás vhodnější než ostatní.

Rozdělování podle temperamentu

Američtí autoři David Keirsey a Marylin Batesová přišli na to, že lidi můžeme podle chování rozdělit na 4 temperamenty a sice Hedónistický, dále SJ, někam patřit a zasloužit si to,
Temperament NT toužící po moci nad přírodou a temperament NF kulturní, vyjímečný, neopakovatelný.

Lidi můžeme rozdělovat i podle kognitivního (poznávacího stylu). V literatuře jsou popsané mnohé další. Ale pro dávání lidí dohromady se nikde jasného doporučení nedopátráte, neboť k tomu abychom mohli být spolu, potřebujeme být trochu podobní a ale i v něčem trochu jiní, abychom se mohli milovat.

Párování – compatibility matching

V párování nám nepomůže ani kognitivní styl, způsob poznávání. Různé seznamky se už dávno pokoušejí přijít na způsob jak spojit lidi, ale nikomu se to zatím nepodařilo. Je to složitý úkol, kterému rozumí jen pár desítek lidí na světě. Čech Dalis Dobrota při experimentech na 1200 dobrovolnících objevil zákonitost, že extroverti a introverti v Jungově pojetí jsou spolu nekompatibilní.

Jung jako extroverty označovali lidi vnější, kteří se starají o odbyt, zakázky a nové dodavatele a introverty jako o lidi vnitřní, kteří mají na starosti chod např. podniku a trčí tak zvaně v kanceláři nebo v provozu. Proto je tak málo úspěšných podnikatelů, protože k úspěchu je třeba, aby se spojili pan vnitřní a pan vnější, rozdělili si úlohy, nemluvili si do toho a spolupracovali.

Pro vztah dvou lidí a to zvláště mladých je nutné, aby oba byli vnitřní nebo vnější. To si zapište, protože to se to nikde jinde nedovíte. Teprve jak se člověk rozvijí s věkem, mohou vznikat páry i protilehlé, ale jen přesně vyjmenované kombinace.

Jaké to je dostat se do společnosti kompatibilních lidí

Jestliže vás to zajímá, můžete absolvovat test a vyzkoušet si to na vlastní kůži. Zároveň s výsledkem testu dostanete další info. Je to velmi přijemný pocit, pobývat ve společnosti kompatibilních lidí. Je to něco jako fanoušci jednoho fotbalového klubu. Vládne tam radostná nálada a pocit pospolitosti. Můžete se bavit, o čem chcete a nikdo neřekne: “To mě nezajímá”. Taková zábava musí být hodně osvěžující – vyzkoušejte.

Který z typů osobnosti jste vy a jak vypadají ti, co se k vám hodí?

Přesný psychologický test MBTI

Test vám především řekne, co můžete udělat lépe, abyste co nejdříve mohli trávit čas se svým partnerem anebo se spolupracovníky do podnikání.

Prohlédnout si dotazník

25.7.2015 – 17.9.2015